Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Guarana12

Asi jste si měla vzít jiný příklad......

Tvrdit, že se do matematiky život nevejde, tak to jste se setkala akorát tak se středoškolskými počty.

Matematické modely se dokážou zabývat téměř čímkoli a dost často se ve chvílích nových objevů sahalo do matematických šuplíků starých 300 let.

Matematika je věda, která má k filozofii mnohem blíž, než Vaše žurnalistika.

Uvést jako příklad prachobyčejný synergický efekt by asi bylo mnohem elegantnější.

0/0
6.12.2011 12:48

jaskul

omlouvám se...

...ale to je blábol, který by mohl urychlit doporučení k určitému odbornému lékaři... samozřejmě pokud by byl ve správném kvadrantu paralelního vesmíru téže galaxie jako autorka a zrovna si svítil na mikrokvazar z opačného pólu skrz auru jasným, ale stále ještě nízkofrekvenčním zářením širokospektrálního rozsahu - to celé na druhou... ;-D

+2/0
1.11.2011 12:03

hauzicz

Uvnitř systému

nelze rozhodnout o jeho bezespornosti. Matematika je věda, ve které nevíme o čem mluvíme, a zda to, co říkáme, je pravdivé.

0/0
29.10.2011 0:54

Astaroth

hm

To si zase nekdo precetl odlozenou epochu a 21. stoleti a citi se druhym Einsteinem, ach jo. Rv

+2/0
28.10.2011 0:15

Eva_Pallotto

Re: hm

Ne. Jsem si koupila Cosmopolitan (byla k němu zadarmo taková nádherňoučká kosmetická taštička) a tam psali, že když si nalakujete nehty jednou vrstvou a na to hned ještě jednou, že prej spotřebujete víc laku, než když si ty nehty nalakujete dvakrát. A to je FAKT jako divný! Mi to nedalo spát.

No tak o tom přemejšlím, lakuju si nehty, a přemejšlím a přemejšlím ... a tohle mě napadlo. :-P

0/0
28.10.2011 2:42

Novotnak

Re: hm

A z toho jste dospěla k závěru že jedna a jedna nejsou dvě. ;-D;-D;-D

Ne, vážně mě to přišlo vtipný. Nehty jsem si nikdy nelakoval, ale jestli to nebude tím, že se toho laku na čerstvý trochu zaschlý lak nenalepí víc než na vyleštěný již notně zaschlý? :-) Ale o tom myslím blog není, i když, tak trochu je. :-)

0/0
28.10.2011 18:47

Eva_Pallotto

Re: hm

Si dělám prču. :-) Každý, kdo mě zná, ten ví, že spojení "Pallottka a lak na nehty" je nesmírně komický, já totiž laky na nehty zásadně nepoužívám, neb je nesnáším a aj ruce mám jak dřevorubec, co teď zahrádkařím.... ;-D;-D;-D

0/0
28.10.2011 19:09

Novotnak

Re: hm

Tak to mám smůlu že vás neznám. :-) Zahradničení je každopádně fajn činnost, to chválím. :-)R^

0/0
29.10.2011 1:07

1888

Re: hm

Zajimave. Ze by setrilkove pronikli uz i do Cosmopolitanu? Lide by se meli ridit zasadou ze "Setrit se musi at to stoji co to stoji.";-D

0/0
30.10.2011 17:51

xmuadib

jejda

Pustila jste se na tenký led a píšete o věcech, kterými se zabývaly generace filosofů .  Vy jste se ale dala na matematiku( myslím ten článek) a jste úplně vedle. Unikla Vám podstata matematiky, která je o kvantitativních vztazích a zcela abstrahuje od materiální podstaty a kvality.  Vytváří pouze vlastní matematické vztahy, které jak víme jsou prakticky velmi dobře použitelné a zjevně tak asi odrážejí ty nejpodstatnější poznatky o fungování světa.  1+1 v desítkové soustavě prostě jsou 2.  a+b= b+a  .  Lití kyseliny do vody či obráceně s tím nemá nic společného.  Není potřeba zas až tak vysokých znalostí matematiky , abychom věděli , že nelze sčítat jablka a hrušky.

+5/0
26.10.2011 11:05

Eva_Pallotto

Re: jejda

"(matematika) je o kvantitativních vztazích a zcela abstrahuje od materiální podstaty a kvality" ... well, a píšu já snad něco jinýho? :-) Já z toho jen dovozuji, že výsledek takové abstrakce nelze považovat za popis reality.

Co se sčítání jablek a hrušek týče - ok, existuje dohoda, že jablka a hrušky sčítat "nelze". Jenže - když sčítáte konkrétní jablko A s konkrétním jablkem B (přičemž obě jablka mají zcela jiné vlastnosti) - tak to najednou jde? Stejně je to i se "sčítáním kousků ovoce" - tam jsme se pro změnu domluvili na tom, že to jde.

Prostě záleží na míře té abstrakce, kterou pro počítání použijeme, anžto jsme se na tom dohodli, že v daném případě na vedlejších vlastnostech těch jednotlivin zas až tak nesejde... ale ono sejde!

Že při tom našem počítání s klidem z kontinua vytrháváme věci, které vytrhnout nelze, protože žádné jednotliviny ve skutečnosti neexistují, to je pak další věc.

Já mám trochu obavy, že vám zase vypadlo to "ve skutečnosti" v nadpisu...

0/0
27.10.2011 1:14

Eva_Pallotto

Re: jejda

PS: Ta poslední věta neměla být konfrontační.

Asi jsem ten článek vzala moc přes to sčítání, ale podstata je spíš v těch jablkách. My si tady všichni hrajeme na to, jak jablka existují. Jenže ona ve skutečnosti neexistují ani trochu. Jsou čistě produktem našich ošálených smyslů a způsobů jakými o světě přemýšlíme (včetně té abstrakce). U jablek je to asi šumák.

Když se ale podíváme na lidi - jsme taková křehoučká nic, uzavřená v bublinách vlastních vesmírů, ohraničená omezenými schopnostmi našich smyslů. Za ty bubliny kousek dohlédne náš rozum a schopnost si věci odvozovat, i když s něčím nemáme přímou zkušenost. Ale dohlédne jen kousínek.

Díky rozumu jsme zjistili například to, že se nikdy v životě nikoho (ve skutečnosti) nemůžeme dotknout, přestože jsme zároveň všichni spojení.

...A my to zároveň víme a zároveň řešíme to, kolik v Tescu stojí rajčata -ale absurdita našeho virtuálního světa nikoho neznepokojuje, všichni nad tím zavírají oči a lžou si, že žijí ve SKUTEČNÉM světě...

0/0
27.10.2011 3:15

Eva_Pallotto

Re: jejda

Důsledky té "kognitivní lži" ve které žijeme jsou tak zásadní, že si je lze jen těžko představit (protože i naše představivost je zatížená stejným problémem).

V zásadě bych očekávala dvě věci - že si to jednak lidé uvědomí a že druhak všichni vyběhnou na ulici a budou se objímat (byť to nejde :-)..... že prostě prohlédnou tu neuvěřitelnou křehoučkost našeho bytí, tu naši neuvěřitelnou neschopnost jakéhokoli skutečného poznání, to jak jsme v tom světě sami a jak jsme všichni en bloc zranitelní .............................. jako já vím, jak je to děsný blá blá blá a že nic takového nikdy "nehrozí".... ale přijde mi to podivný, paradoxní...... smutný..... a tak.

0/0
27.10.2011 3:27

1888

Re: jejda

"(matematika) je o kvantitativních vztazích"

Predstava 19.stoleti a ani tenkrat to neplatilo. V te dobe letela "kvantitativni" aritmetika (Kronecker). V antice zase letela geometrie (Euklides) a aritmetika nebyla tehdy hodna aristokratickeho vzdelance (Platon). Uzivali ji sprostni trhovci. U nas je "kvantitativni" zprostrekovano pres Engelse. Ve skutecnosti dnes mala cast matematiky pojednava o "kvantitach" i kdyz jsou jiste dulezite ;-O

0/0
30.10.2011 17:23

1888

Re: jejda

viz: "Unikla Vám podstata matematiky, která je o kvantitativních vztazích "

To mate ze strycka Engelse nebo z VSE? Ze vam nic nerika vetsina matematickych oboru je pochopitelne. Ale ze za vasim dusevnim obzorem je i geometrie to uz je tak trochu na povazenou. ;-O

0/0
30.10.2011 17:37

Novotnak

Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

na jednom univerzálním základu. Na sobě. 1 + 1 = 2, platí a platit bude.

A když ty dvě jablka dostatečně determinujete na počet skvrn, počet červů, počet kazů... tak stejně vždy dojdete k závěru, že 1 + 1 = 2. I kdyby se na tom lidi nedomluvili, tak to platit bude. :-) Jenom se to třeba bude zapisovat jinak (třeba římskými číslicemi), ale platit to bude a nic se na tom nezmění. :-)

+2/0
24.10.2011 22:27

Vlastimil.Kornas

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

A co Booleova algebra? 1+1=1.A co třeba 2ková soustava 1+1=10?

0/0
25.10.2011 18:41

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Ve dvojkové soustavě se 10 = 2 v desítkové, stejně jako v Booleove jde jen o způsob zápisu, nikoliv o to že by se 1 + 1 (v desítkové) nerovnalo 2 (v desítkové). Jestli chtěla paní napsat že 1 + 1 může v různých matematických soustavách znamenat různé věci, tak to měla napsat, ale o tom nepsala.

+2/0
25.10.2011 20:02

1888

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Mno. Na pivnich taccich se pridrzuji puvodni ciselne soustavy kde I+I=II. Ta ma z hlediska pinglu ohromnou prednost ze se v ni snadno pricita bez pomoci kalkulacky.;-D

0/0
30.10.2011 17:29

Guarana12

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Booleova algebra nesčítá počet, má jako nosič pouhé dvě hodnoty, ve kterém dle zásad řádné algebry řádně působí.

A v té dvojkové se počet "dva" zapisuje jeko jednička a nula, s desítkou z desítkové soustavy to nemá nic společného.

Takže jiné to není, jen se to jinak píše.

0/0
6.12.2011 12:41

chekov

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Pravidla matematiky definoval člověk podle toho, jaká byla v době její definice úroveň poznání světa a tak, jak se mu to nejlépe hodilo a na takto definované matematice poté vystavěl všechny ostatní vědní obory.

Nikde není napsáno, že s příchodem dalšího a dalšího poznávání světa nedojde k předefinování základních principů matematiky.

0/0
27.10.2011 0:12

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Naprosto se mýlíte, pravidla matematiky nedefinoval člověk, pravidla matematiky jsou univerzální pro celý vesmír. Člověk je nedefinoval, pouze poznal.

+2/0
27.10.2011 20:28

Eva_Pallotto

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

No a právě tady bych já oponovala - "člověk poznal" ve smyslu popsal skutečnou realitu? Nebo "poznal" ve smyslu toho, že popsal, jak tu realitu vnímá? To jsou naprosto zásadně dvě rozdílné věci.

Já nerozporuji, že "pravidla matematiky jsou univerzální pro celý vesmír", pokud k tomu dodáme "tak, jak ho vnímáme my, pomocí našich smyslů, tak, jak si ho běžně představujeme". Ale budu, s dovolením, tvrdit, že pro vesmír takový, jaký skutečně je*, to zas až tak docela neplatí....

(*my samozřejmě nevíme, jaký skutečně je, ale máme o něm zprostředkované informace, které prostě existenci "jednotlivin", tak jak s nimi operuje matematika, zpochybňují)

0/0
27.10.2011 22:22

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Nemohu s Vámi souhlasit právě proto, že matematika se nesnaží popisovat skutečnou realitu. Matematika je právě naopak naprosto abstraktní, matematika realitu (tak jak ji vnímáme) ke své platnosti vůbec nepotřebuje. To že slouží k popisu skutečné reality je něco jiného a je to dáno tím, že matematikou lze realitu do značné míry popsat, ale stále je matematika od reality úmyslně oproštěnou vědou. Realitu se pak snaží popisovat fyzika, chemie a tady pak lze polemizovat o tom, zda je platná, protože právě například fyzika splňuje Vaší podmínku: (*my samozřejmě nevíme, jaký skutečně je, ale máme o něm zprostředkované informace...) Vy popisujete fyziku, chemii... ne matematiku! :-) Fyzika se s matematikou může zdát podobná a tak se to snadno plete. ;-)

+1/0
28.10.2011 1:05

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Uvažte jen v matematice tak běžné věci jako jsou imaginární čísla, nekonečno, limitní počty které se reálném světě, tak jako ho vnímáme téměř či vůbec nevyskytují.

+1/0
28.10.2011 1:22

Eva_Pallotto

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Vy zlobíte :-) Tu poslední větu jste si mohla odpustit. ;-) Ale díky moc (!) za debatu; posouváme se. :-)

Matematika se sice nesnaží popisovat skutečnou realitu, ale ze skutečné reality vychází, protože se rodí v hlavách lidí. A ty hlavy jsou zatíženy biasem, vycházejícím právě z toho, jak skutečnou realitu vnímáme zkresleně (fyzika, kterou jsem použila v článku je jen pro ilustraci toho zkresleného vnímání)... A tenhle bias přeci leží už v samotných základech toho, na čem je matematika položená.

Já to asi neumím moc dobře popsat, ale našla jsem knížku, kde je to popsané hezky: http://alturl.com/rypuz - Kapitola 6. Memetika a kognitivní matematika

PS: Už jsem to psala, ale jen tak pro forma znovu - já tady (chraňměrukapáně) nic nehlásám, nesděluji světu, že jsem ráno při čištění zubů učinila objev, který zatřese všehomírem :-) Jen mi to celý přijde takový nejasný, chci to lépe pochopit a utřídit si to... a proto ještě jednou díky za Vaše podněty.

0/0
28.10.2011 3:06

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Novotnak je Novotňák, tedy správně: "Tu poslední větu jste si mohl odpustit." :-) A zlobím rád, kdyby nikdo nezlobil, umíte si představit, jaká by na tom světě byla nuda? To by nebylo k vydržení. :-) To bychom byli jako stroje,ale ony aj stroje "naštěstí" někdy zlobí. Ale to by bylo vydalo na jiný blog.

Kapitola 6 tam není :-)

Proti Vám osobně nic nemám, prostě rád polemizuji. I kdybyste ráno vstala a domnívala se, že učinila objev, o kterém byste prohlašovala, že zatřese všehomírem, tak bych proti Vaší osobně asi stejně nic neměl, bylo by mi to šumák, polemizuji s myšlenkou v článku. :-)

Jděme tedy ke vzniku matematiky, sice ten vznik přesně neznáme ale zkusme si ho představit. Na počátku, když měl někdo tři krávy a chtěl to sdělit, ukázal tři prsty a řekl slovo "kráva". Tak vznikla u nás desítková soustava (deset prstů na obou rukou), v Číně pětková (jedna ruka). To ovšem ještě nebyla matematika. Čísla si v té době nikdo neuměl představit abstrahované od věcí, proto také dlouho

0/0
28.10.2011 16:24

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

neexistoval zápis pro nulu. To ještě nebyla matematika, ale vyjádření reality, o kterém píšete. Tady ještě jedna kravička + jeden býček mohlo znamenat 3 kusy dobytka. :-) Až po nějakém čase přišli filozofové - matematici (ti opravdoví filozofové, ne ti dnešní, rádoby-filozofové) kteří dokázali matematiku oprostit od reality a tím mohli přijít na existenci nuly, záporných čísel - která také s realitou nemají nic společného i když to tak vypadá, ale žádná hmotná věc neexistuje jako své negativum. Ani elektron a pozitron ani antihmota toto nesplňuje, všechno jsou to částice o kladné energii. Ještě nikdo nevymyslel kuličkové počítadlo, které by mělo také záporné kuličky, jež při kontaktu s kladnou kuličkou obě absolutně zmizí.

Co chci říct? Způsob zápisu matematiky sice z hmotného světa vychází a je prostředkem "komunikace" matematiky s hmotným světem, ale ani kdyby dvě mouchy v hmotném světě znamenalo deset much, tak to na 1+1 v matematice nic nezmění.

0/0
28.10.2011 16:46

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Stejně tak v reálném světě není možné vytvořit dokonalý kruh, čtverec, trojúhelník...

Ba co víc. Co mě teď napadlo. Vy z reálného nedokonalého, nepřesného a vždy chybujícího světa, útočte na svět imaginární, dokonalý a naprosto přesný. Pokud se tedy někde někdo mýlí, tak to v podstatě s jistotou bude ve světě reálném. Nic méně, abych Vám na chviličku dal za pravdu, lze se na to dívat také opačně. Tedy, jak mohl nedokonalý, chybující svět vytvořit dokonalou matematiku a o tom vy píšete. Tím se vracím na začátek mých příspěvků, k větě pravící, že člověk matematiku nevytvořil, ale pouze poznal, tedy člověk sice nic ideálního a dokonalého vytvořit nedokáže, ale může na takovou "věc" náhodou narazit a poznat ji a tou věcí je matematika, která nebyla člověkem vytvořena, ale pouze poznána a následně používána. :-);-)

0/0
28.10.2011 17:02

Eva_Pallotto

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Kapitola 6 tam je. ;-)

(není v "Obsahu", ale když jí nalistujete, tak jí ta najdete.)

0/0
28.10.2011 17:06

Novotnak

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Ano, kdybych ji nalistoval, tak bych ji našel, bohužel mně lze zdarma listovat jen do strany 28. :-/

0/0
28.10.2011 18:38

Eva_Pallotto

Re: Matematika je královnou všech věd a sjednocuje je

Pošlete mi na sebe do vzazovníku mail a já Vám to pošlu zkopírovaný.... Díky. EP

0/0
28.10.2011 19:11

vg38

voda do kyseliny

docela zajímavý příklad až na to, že když leju vodu do kyseliny, tak je to z matematického pohledu (pohledu koncentrce jednotlivých složek), jak kdybych vysával kyselinu z vody, akorát pozpátku v čase, takže vůbec není jedno v jakém pořadí se to tam leje. To je jak kdyby někdo chtěl tvrdit, že spalovací motor funguje tak, že první se zapálí vzduch a pak se to uhasí benzínem.

Další věc je "rozprostřenost" člověka... Na jednu stranu autorka odmítá přestavu kvantové fyziky a na stranu druhou používá kvantovou fyziku, aby dokázala, že všichni jsou všude.

A vůbec neumluvím o tom, že míchá červy s jabkama. To je jak kdyby chtěla tvrdit, že existuje ve vesmíru vždycky jen jedna věc, že všechny ostataní jsou od ní odlišné.

Neměl by tento blog být zařazen spíš v kategorii "Poezie a próza"?

0/0
24.10.2011 22:00

Eva_Pallotto

Re: voda do kyseliny

Autorka nikdy nic netvrdí... :-)

"To je jak kdyby chtěla tvrdit, že existuje ve vesmíru vždycky jen jedna věc, že všechny ostataní jsou od ní odlišné." - vidím to prostě tak (a mýlit se můžu, je to dokonce více než pravděpodobné), že ZÁROVEŇ to, co se nám jeví jako "stejné" (jablko), je fakt jen produkt abstrakce jako způsobu myšlení a že existuje jen konkrétní jablko A, konkrétní jablko B, konkrétní něcojakojablko C ..... a ZÁROVEŇ jsou všechna jablka, červi, lidi, planety jen jedno jediné spojité kontinuum.

(Naprosto si uvědomuju, že je to oxymóron. )

Z toho dovozuji, že matematika, která obě tyhle vlastnosti SKUTEČNÉHO světa blahosklonně zcela pomíjí, o SKUTEČNÉM světě vypovídat nikdy nemůže...

Ale netvrdím to, fakt to netvrdím. Jen tady sdílím své myšlénkové pochody a chci o tom pokecat s lidmi, kteří mi buď vysvětlí, kde udělali soudruzi z NDR chybu, nebo jestli to (třeba) nevidí podobně... toť vše :-)

0/0
24.10.2011 22:52

PEP1

Re: voda do kyseliny

Co kdybychom provedli pokus. Dal jsem si zrovna třetího panáka slivovice. Napište mi, až Vám ty obsahy mých sklenek vlezou do nohou, když jsme to spojité kontinuum v tom SKUTEČNÉM světě. Test správnosti bude, jestli poznáte, zda je domácí nebo z velkovýroby. ;-D

0/0
24.10.2011 23:32

Eva_Pallotto

Re: voda do kyseliny

;-) Problém je v tom, že Vaše slivovice v mý noze byla už dávno předtím, než jste si jí nalil do sklínky.

Takže domácí.

;-);-D

0/0
25.10.2011 0:03

PEP1

Re: voda do kyseliny

Jo, trefa, ono to bylo stejně jasný předem, když jsme v tom kontinúu. Tak se skláním před silou nepochybna, s tím se pak holt nedá nic dělat. Tož na zdraví, vejdi do života a neškoď, jak říkali náš staříček.

0/0
25.10.2011 0:53

PEP1

Naposled, aby genetika nepřišla zkrátka

Z krve a mozolů matematiky pučí v jiných, mezioborových vědních oborech nová, mladá a předtím málo viděná odrůda svobody, rašící právě z potu, krve a obecné platnosti matematiky. Je to svoboda volby řešení v jiném vědním (většinou MEZI-)oboru. Je to svoboda postavit se před třeba biologický, lékařský a bůhví jaký jiný zapeklitý problém, uvědomit si jeho složitost a podlehnout panice, že - i když jsem třebas vymyslel nanotechnologický skvost, ve kterém molekulární automaty dopravují geneticky modifikované kmenové buňky na pomoc biosystému zachvácenému rakovinou - je mi to k ničemu,

+1/0
24.10.2011 16:41

PEP1

Re: Naposled, aby genetika nepřišla zkrátka

protože abych mohl splnit Hippokratovu (nebo v současné dobe multikulturní Ženevskou hehehe)  přísahu a nezpůsobit újmu, tak musím ten svůj vědecký skvost nakrmit informací skrytou v (360x10 na 9) x (360x10 na 9) korelacích míst v DNA individuálního genomu pacienta, Jaké je osvobození, když si po této dechberoucí panice uvědomím, že existuje matematika a v ní věty, aplikace a algoritmy, které mi umožní se s tímto, jinak ideu zabíjejícím, problémem vypořádat.

XYsciences Ltd. mohou zkonstruovat mašinku, která přecte  (360x10 na 9) míst v individuálním genomu za půl hodiny a za 500 dolarů. Vědu osvobodí k praktickému použití této geniální vymoženosti ku prospěchu lidstva jenom fakt, že matematika dala metody ke zpracování všeho toho jedinečného, co bylo přečteno a bez ní by leželo ladem, jako tabletové čtečky bez kódováni písmen a přehrávače bez mp4 formátu nahrávky veškeré hudby..

0/0
24.10.2011 16:50

PEP1

Odkaz

Zkuste si přečíst text

http://www.cs.cas.cz/hsi/studie/nesetril.pdf

Sice je psán pro specifickou pod-disciplínu matematiky, ale obsahuje hodně obecných a fundovaných odpovědí na Vaše otázky.

+1/0
24.10.2011 15:40

Kahlan Amnell

Matematika a reálný svět

Zajímavé je, že přestože fyzika prošla spoustou proměn a zjistilo se, že co vymyslel Newton vlastně neplatí, a platí jiné zákony (a možná neplatí ani kvantová fyzika), matematika platí od starověku a je věčná proto, že je univerzální a dá se aplikovat na jakýkoliv vesmír (definiční obor).

Matematika nezajímá, kolik je 1+1, ale zajímají ho podmínky, za kterých bude platit 1+1=x pořád.

0/0
24.10.2011 15:30

Eva_Pallotto

Re: Matematika a reálný svět

No však, no však.

Ale matematika je přeci založená na tom, že lze najít a definovat cosi jako "1" (ať je to cokoliv)... kdežto fyzika tvrdí, že nic jako "1", které by existovalo samo o sobě, prostě neexistuje. Neplyne z toho nic pro matematiku? Ano, když si vhodně definujeme podmínky, tj. tuto "drobnou" vlastnost reálného světa pomineme, že si sice můžeme počítat do alelujá, ale o reálném světě už to prostě nic neříká (resp. nevypovídá zcela)?

Tj. když to vezmu z té Vaší, opačné strany: "zajímají ho podmínky, za kterých bude platit 1+1=x pořád", že nám ubývají a ubývají... ?

0/0
24.10.2011 15:50

PEP1

Re: Matematika a reálný svět

Podmínky nám neubývají. Sama říkáte, že je spousta věcí "trochu" jinak. Zakopaný Čert pochopení světa a významu matematiky v něm je v kvantifikaci toho "trochu". Nejúspěšnější nástroje které máme k chápání toho, co se kolem nás i s námi děje, měří a tím přetvářejí hladinu poznání relativně, tj. vždycky vzhledem k nějaké referenci. (120 Voltů a 220 Voltů, vztaženo k potenciálu země). Termodynamika je o tom skoro celá. No a matematika je takovou obecnou referencí pro cokoliv. Protože v matematice víme kdy vždycky chrocht + krá = bzum, můžeme se pokusit (třeba fyzikálně) zjistit chrocht a krá, sečíst výsledky a porovnat s naměřeným bzum. Když jsme vedle jak ta jedle, víme na 100 procent, že to není prototože  chrocht + krá se nerovná bzum, ale proto, že náš (nematematický) nápad použít měření chrochtů a kráů ke zjištění bzumů je zhovadilost nikoliv matematická, ale pohříchu vždycky lidská. Ale tím jsme se hodně naučili, nebo myslíte že ne?

0/0
24.10.2011 16:16

Edmund Černá Zmije

Re: Matematika a reálný svět

Asi vás trochu zklamu. Matematika se dostala za svou historii třikrát do krize a ta třetí vlastně trvá dodnes. ;-)

0/0
24.10.2011 16:43

Guarana12

Re: Matematika a reálný svět

Ale,ale ale!

Odkdypak neplatí, co vymyslel Newton? 8-o

Jednak Neswton nic nevymyslel, pouze popsal zákonitosti, které platily a fungovaly už dávno předtím, než byla v projektu jeho babička, a co k newtonovské mechanice přidaly další objevy, to Newtona nikterak nepopřelo.

Pouze byly přidány další jevy a zákonitosti, které u nás doma na Žižkově stejně nabývají neměřitelných hodnot.

Najděte si pojem vztažná soustava, bude to hned jasnější.

0/0
6.12.2011 13:00

Cynyc_

Pozorování správná, analýzy otřesné.

Článek navíc představuje tak dokonalé nepochopení toho, co je matematika, že ho jako demonstraci budu používat ve výuce.

0/0
24.10.2011 14:52

Eva_Pallotto

Re: Pozorování správná, analýzy otřesné.

Já věděla, že jednou se do těch učebnic nějak vnutím, já to věděla. :-))))

Vážně - Buďte velkorysý, nesyslete si své vědomosti pro sebe a dejte mi alespoň nějakej hint, prosím. Proč je to kravina a kde jsem uhla z cesty? Děkuju.

0/0
24.10.2011 14:59

kocourek-černý

V podstatě je to jasné,

protože když se sejdou dva blci a něco vymyslí, tak je to potom blbost na n-tou. Nebo dva egytské tanky se zdaleka nerovnají dvoum israelským tankům a to i kdyby měli stejné vyzbrojení nebo techniku.......A to by se mohlo uvádět ještě mnoho případů. Například dejte 2 lidem 10.000 Kč a za rok má jeden z nich dluhy a druhý z toho udělal 25.000,- Kč. atd. Prostě nic na světě není naprosto stejné, pouze je to možné v matematice v některých teoriích a ve snech socanů a marxistů.

0/0
24.10.2011 14:32

Daun

Ja se omlouvam, ale mne to prijde jako blabol.

A to nemluvim o tom, ze a+b se nemusi rovnat b+a.

0/0
24.10.2011 13:53

lomihnát.

1 facka + 1 facka (+ 1-6 facek) = pár facek.

;-)

0/0
24.10.2011 13:28ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.