Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Jiný pohled na krásu - když nebudeš hodně tlustá, nevdáš se

27. 08. 2007 7:30:06
Ve čtvrtek vysílala BBC velmi zajímavý pořad, který mi doslova vyrazil dech - o nuceném vykrmování mladičkých dívek v Mauritánii. Gigantická tloušťka je v tamní kultuře považována za znak krásy. BBC poskytla rozhovor jedna z profesionálních "vykrmovaček". Popisuje metody jakými se vykrmování provádí: "Musí jíst a jíst a pít a jíst, když nechtějí, ztlučeme je tímhle bičíkem. A svážeme jim nohy do dřevěných klacků, těsně nad kotníky. Když je potřeba, tak ty klacky prostě hodně těsně utáhneme. Bolí to. A tak jí a jí. A když už víc jíst nemohou, donutíme je jíst ještě. ..... A občas se pozvrací... to je pak nutíme jíst ty zvratky." ... "A když jsou vykrmené, jsou konečně krásné. S překrásnými vrstvami tuku kolem břicha, tukem nádherně visícím na zadní straně jejich paží a miloučkými striemi, jizvami po tom, jak se kůže rychle natahuje. ... Tlustá dívka je jako královna. Její rodiče mi rádi zaplatí za to, že se pak může výhodně provdat."

Mauritánie, nebo chcete-li Mauretánie, je západoafrický stát, který sousedí s Marokem a Alžírskem.

Reportérka BBC se tamní matky ptá: "Necítila jste se krutě, když jste tohle dělala své dceři?"

"Neudělala jsem nic špatného. Udělala jsem jen to co je v jejím nejlepším zájmu. Udělala jsem z ní krásnou, překrásnou, velkou dívku. Hubená žena je jako klacek obalený šaty. Je ošklivá a nevdá se."

Pláč
Reportáž rozvádí historické příčiny tohoto zvyku, který sice postupně ustupuje z měst (kde módní diktát určuje hlavně západní televize), ale stále se drží u vesnických nomádských kmenů - v současné době je tomuto násilnému vykrmování podrobováno asi 10 procent dívek. Příčiny jsou dvě - jednak kvůli nedostatku potravy v oblasti je obezita považována za známku bohatství, a také v nomádských rodinách je to muž který se žení do manželčiny rodiny a musí tak s sebou rodině přnést věno. Čím je novomanželka "krásnější", tím větší musí věno být.

Důležitý je i fakt, že obezita zrychluje dospívání a tak již desetileté holčičky jsou "dospělé" - menstruují a tak mohou rodit děti... takže se mohou vdát a rodině zajistit zisk v podobě mužova věna.

A tak jsou násilnému vykrmování podrobovány i dívenky sedmi až osmileté. Denně musí vypít až 15 litrů velbloudího mléka. Za půl roku vykrmování dívky zdvojnásobí i ztrojnásobí svou tělesnou hmotnost. Není neobvyklé, že se po takové "kůře" nemohou samostatně pohybovat - jejich tenké, nedospělé kosti prostě všechen ten tělesný tuk neunesou.

I když se Mauritánská vláda spolu s mezinárodními organizacemi snaží tuto tradici vymýtit, obezita je tam závažným problémem. Na zdravotní komplikace s obezitou spojenými umírají stovky žen.

To, že případů násilného vykrmování ubývá není známkou změny myšlení. Vyplývá spíš z toho, že nomádské kmeny jsou kvůli změnám podnebí, častým povodním a suchům nuceni opustit svůj tradiční způsob života a hromadně se stěhují do měst. Tradiční vykrmovací tábory mizí.

Módní diktát tloušťky však jde tak daleko, že některé ženy dokonce užívají steroidy určené pro dobytek aby rychleji přibývaly na váze. Časté jsou případy, kdy žena po užití velkých dávek těchto hormonů zemře. Problém je v tom, že tamním mužům se velmi tlusté ženy prostě líbí... štíhlá dívka má menší naději na dobrý sňatek... to protože podle nomádského přísloví "žena zabírá v srdci muže přesně tolik místa kolik ho zabere v jeho domě".

Bolest proti zvracení
Co mne ale na té reportáži šokovalo nejvíce je fakt, že matky, které podobnými vykrmovacím táborem samy prošly, byly bity a násilně nuceny pít hektolitry velbloudího mléka a jíst kila kuskusu, tam posílají svoje dcery. Dobře ví, že jejich dcery budou podrobeny nejen výkrmu, ale i mučení. Fyzická bolest totiž potlačuje dávicí reflex - dívka tak tolik nezvrací a o to jde. Svědomí těch matek je ale "čisté", dělají co je podle jejich přesvědčení v nejlepším zájmu jejich dítěte.

Jedna z žen popisuje: "Nutili nás pít vařící mléko a smetanu, dokud se naše žaludky nenafoukly a pořádně nezvětšily. Pak vykopali jámu a položili nás na ní, obličejem k zemi, s břichem v díře aby se co nejvíce zvětšilo a oni nás mohli krmit víc a víc a víc. .... pily jsme tolik mléka, dokud se naše břicha nevytáhla a neobjevily se jizvy. Když byly vidět jizvy, začali nám podávat pevnou stravu."
Tato žena je jedna z těch, která stejným způsobem vykrmuje svoje neteře....

Jez a pij!
Dlouhá léta zarputile tvrdím, že mezi ženami a muži nejsou žádné větší rozdíly. A hleďme - přistihla jsem se při tom, že zase nemám pravdu. Jeden velmi zásadní rozdíl mezi námi totiž je. Muži se sice také krášlí a semo tamo hubnou nebo se roztodivně zdobí, ale nikdy NIKDY (až na exotické výjimky) se kvůli ženám nemrzačí. A ženy? Ty to dělají běžně - ať je to celoživotní hladovění, anorexie, bulimie, řezání si do těla a přidávání plastikových vycpávek, a nebo tohle mauritánské násilné vykrmování.

Smutné, smutné........... kdy už konečně dostaneme rozum? ...........


 

 

Autor: Eva Pallotto | pondělí 27.8.2007 7:30 | karma článku: 38.60 | přečteno: 13697x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jan Ziegler

Klášter Želiv, svědek rozkvětu i temna, stojí za návštěvu

Jeho současná podoba je dílem vynikajícího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Po návratu premonstrátů v devadesátých letech skončila doba komunistické devastace.

22.9.2023 v 15:45 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 136 | Diskuse

Jan Vaverka

Turecko autem: 19. díl - Okolo Dardanel

Zatímco Bospor s největším evropským městem Istanbulem je hojně vyhledávaný, Dardanely jsou trochu opomíjeny, ač mají dost co nabídnout.

22.9.2023 v 8:20 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Veselka

Kam na školu v přírodě s programem a zdravotníkem. Bez cestovky.

Školu v přírodě s programem a zdravotníkem si můžete zorganizovat sami bez cestovní kanceláře. Na Šumavě či v Krkonoších najdete ubytovací zařízení, která nabízejí ubytování, stravování a také zajištění programu a zdravotníka.

21.9.2023 v 15:07 | Karma článku: 3.05 | Přečteno: 110 | Diskuse

Pavel Liprt

Švarcvaldky nebo Schwarzwaldklinik

Švarcvaldky, proslulé kukačkové hodiny, pamatují 17. století. Populární nekonečný seriál Schwarzwaldklinik se vysílal v osmdesátých letech. Příroda, za kterou jsme se do Schwarzwaldu vydali, je podstatně starší, ale pořád úžasná.

21.9.2023 v 8:43 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 503 | Diskuse

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 749 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8478
"Dokážu žít s pochybnostmi, nejistotou a neznámem. Určitě je mnohem zajímavější žít s otázkami, na které máme nejistou odpověď, než mít jisté odpovědi, které mohou být nesprávné. Mám jen přibližné odpovědi a různé stupně jistoty o různých věcech. Nejsem si absolutně jistý ničím, o mnoha věcech nic nevím - třeba o tom, zda má vůbec význam se ptát, jaký je smysl života a co taková otázka znamená. Budu o tom chvíli přemýšlet a když na to nepřijdu, budu prostě přemýšlet o něčem jiném. Nemyslím, že je nutné mít na všechno odpověď. Nemám strach z toho něco nevědět, být ztracený v podivném světě, kterému nerozumím a ve kterém nemám přesné určení - protože tak to prostě je, alespoň si to o něm myslím, asi. Nebojím se toho." / Richard P. Feynman/

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...